‪PEYZAJ‬

Bursa peyzaj, Bursa mimar, Bursa iç mimar ?, Bursa bahçe peyzaj, Villa peyzaj, İç mimar, Bahçe Mimarı, Çevre Düzenme, Çevre Düzenleme Bursa, Bursa çevre düzenleme, Bursa peyzaj Mimarı, Bursa doğal taş, Doğal taş Bursa, Bursa anahtar teslim inşaat, Bursa anahtar teslim Peyzaj, Anahtar teslim Bahçe peyzaj, VİLLA bahçe düzenleme, VİLLA dekorasyon, İş yeri bahçe Düzenleme, Bursa Peyzaj firması, Bursa peyzaj şirketi, Bursa bina dekorasyon Peyzaj, İç mimar Bursa, İç mimar Dekorasyon, İç mimar Dekorasyon Bursa,

Bahçe Peyzaj

PEYZAJ

Peyzaj kısaca bahçe düzenleme, süsleme ve güzel bir görünüm kazandırma işidir.

Peyzaj düzenlenmesinde dikkat edilecek tek şey estetik değil aynı zamanda fonksiyonelliği, bitkilerin iklim ve toprak istekleri, ve yapının bitkilerle uyumlu oluşu, kişilerin ihtiyaçları, işyeri yada konut peyzajı oluşu, alanı gibi birçok unsur vardır.

Bahçe Düzenlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

1- Peyzaj çalışmasına başlamadan önce bahçenin bir krokisi çıkartılmalıdır. (Bahçenin eni, boyu, sınırlarının binaya olan mesafesi varsa diğer yapı ve ağaçlar krokide belirtilmelidir.)

2- Kroki üzerinde rüzgar koridorları, güneşlik ve gölgelik alanlar, bina girişi, varsa yol, gizlenmesi istenilen kötü görüntüler, gürültü merkezleri, görülmek istenmeyen yerler vs. belirtilmelidir.

3- Peyzaj planlamasında ilk yapılması gereken istenmeyen görüntü yada gürültü gelen yada kötü kokan bölümlerin perdelenmesidir.( Örneğin karşıda gürültülü bir cadde var ise bahçenin o yöndeki sınırına bitki perdesi oluşturulabilir. Bunun için yüksek ve yoğun tekstürlü, herdemyeşilbitkiler seçilmelidir.)

4- Düzenlemede bitki seçerken ana prensip bahçe sınırına doğru büyük bitkiler, eve yaklaştıkça daha alçak bitkilerin seçilmesidir. Uzaktaki bitkiler yakındaki süs bitkileri için aynı zamanda fon oluşturur.

5- Bahçenin en uygun yerine gölge elemanları düşünülebilir. Yürüme yolları yada süs havuzu ve varsa çoçuklara bir oyun alanı için yer belirlenir.

6- Bahçede sebze yetiştirmek için bir köşe ayırılabilir. Bu, eve uzak ve çalılar yada ağaçlarla perdelenen bir yerde olabilir.

7- Estetik kuralları peyzaj içinde geçerlidir. Orantı, gerek bitkiler ile yapı arasında gerekdse bitkilerin birbirleriyle orantılı olması. Örneğin küçük bir bahçede yapının yakınına dikilen büyük bir ağaç hem görsel hemde fonksiyonel olarak rahatsız edici olacaktır.

8- Peyzaj yapılırken dikkat edilecek bir konuda uyumdur. Yapı ile bahçe arasında ve bitkilerin birbirleriyle ilişkilerinde bir uyum olmalıdır. Bu uyum gerek tarz olarak gerek geometrik olarak ve gerekse renk olarak düşünülmelidir.

9- Peyzaj düzenlemesinde simetri sıkça kullanılan bir unsurdur. Simetri, estetik anlamda insanda hoş bir duygu yaratır. Örneğin bina girişinde iki yana simetrik olarak dikilen bitkiler.

10- Oranlar, yapılar, kütleler ve boşluklar arasında bir denge oluşturmak göze güzel görünecektir.

11- Bahçenin bir kişiliği olmalıdır. Bitkilerin rastgele fırladıldığı bir mekan olmaktan çok, birbirine uyan, benzer tarzda malzemelerin seçilmesiyle ve bu malzemelerinde bahçenin ve binanın mimari tarzıyla uyumlu olması ve uygun yerde kullanılması ile mümkündür. örneğin, bir Japon bahçesinde kayrak taşı, salkım söğüt gibi malzemeler daha naturel ve rahatlatan bir ortam yaratmaya yönelik olup bu benzer mimarideki bir villanın baçesinde çok uygun duracaktır.

12- Evin giriş yolunun iki yanına abartısız bir düzenleme yapılmalı ve asıl özen arka bahçe peyzajına gösterilmelidir.

13- Eve uzak bölümlere büyük bitkiler yakınlarada küçük bitkiler seçilmelidir. Bunu yaparken mesela salon yada mutfak penceresinden görünen bölüme kışında güzel duran bitkileride düşünülmelidir.

14- Peyzaj işlerinde ilk önce inşaat işleri tamamlanmalıdır. Daha sonra bitkilendirmeye başlanmalıdır.

15- Toprak kötü ise üst toprak değiştirilir ve iyi drene edilirse sonuç alınabilir. Önce büyük ağaçlar, sonra çalılar ve nihayet yer örtücüler ve çiçekler dikilmeli, enson çim ekimi yapılmalıdır.

Çim sulaması zamanla bıktırıcı gelebilir bu anlamda istenirse çim ekiminden önce otomatik sulama tertibatı döşenebilir.

16- Bitki alırken çok küçük olabilir fakat bitki meteryali inşaat malzemesi gibi değildir. Yıldan yıla kütle yada form olarak değişir, bitki seçerken büyüdüğünde alacağı şekil ve boy dikkate alınmalıdır.

17- Küçük bitkiler daha ekonomik gelebilir ançak bahçe ilk düzenlendiğinde birşeye benzemeyebilir. Bu moral bozmasın zamanla bahçeniz güzel görünmeye başlayacaktır.

Bitki seçiminde bitkilerin iklim ve toprak istekleri, gölgeye töleransları gözönünde bulundurulmalıdır.

Bitkiler:

1- İç Mekan Bitkileri

2- Dış Mekan Bitkileri

İbreli Ağaç ve Ağaççıklar

Geniş Yapraklı Ağaç ve Ağaççıklar

Çalılar

Palmiyeler

Sarılıcı ve Tırmanıcı Bitkiler

Tek ve Çok Yıllık Bitkiler

Kaktüsler ve Sukkulent Bitkiler

Su Bitkileri

Topiary Sanatı Uygulanmış Bitkiler

İç Mekan Bitkileri

Meyve Ağaçları

3- Citler

a) Budanabilen Çitler

b) Budanmayan Çitler

c) Bordür Bitkileri

4- Sarmaşık ve Yerörtücü

a) Sarmaşık ve Sürünücü Bitkiler

b) Mimari Yeşil Bitkiler

c) Çim

5- Çiçekler

a) Tek Yıllıklar

b) Birkaç Yıllıklar

c) Çok Yıllıklar

d) Soğanlı ve Yumrulular

e) Güller

Bitki Dikimi 

Halk arasında dikim için en uygun zamanın ilk ve sonbahar ayları olduğuna dair bir genel kanı vardır. Günümüzde kaplı yani saksı içine alınmış bitkilerin dikimi yılın 12 ayı, hava ve toprak koşulları uygun olduğu müddetçe yapılabilir. Dikim zamanında toprağın kuru olması ve havanında yağışşız olması daha sağlıklı olacaktır.

Söküm ve çıplak köklü bitkiler için ( wired rootball, rootball ve bare root ) bitkiler için dikim kış ayları içinde yapılmalıdır. Bu bitkiler uyuma zamanlarında, yani bitki de kaba anlamda su hareketinin minumuma indiği son bahar sonu ve kış aylarında sökülmektedirler. Bu bitkiler saksıya alınmayacaksa söküldüklerinden hemen sonra kısa zaman içinde toprağa dikilmelidir.

Çim 

Çim bahçelerin vazgeçilmez bitki örtüsüdür. Yemyeşil, bakımlı, içinde yabani otları olmayan çim alanın seyrine diyecek yoktur doğrusu. Ne varki bu nazlı güzel umduğumuzdan çok bakım ve zaman ister. Herşeyden önce şunu bilmeliyizki biçilmeyen çim yoktur. Tek zahmeti biçmek değildir çimin ama günlerin ne çabuk geçtiğini bahçenizde size çim gibi gösteren başka bir bitki yoktur.

Çim yapılacak alan iyi hazırlanır ve kuralları yerine getirilirse on sene kalabilir.

Çim ektikten sonra dikkat edilmesi gerekenler;

Çim büyümeden hatta güçlenmeden üstlerinde yürümemek. Tohumların yerlerinden kaymaması için, suyun bir yerde toplanmaması, göllenme yapmamasını sağlamak, tohumlara çok meraklı olan kuşları kaçırtmak için ses çıkaran ve ürküten torbalar yada aleminyum plakalar asmak. Çim alan çok büyük değilse ilk kesimi çim makası ile yapmak.

Çim tohumu İstanbul ve Marmara koşulları içinde Nisan başı – Mayıs ortası ve sonbahar ayları içinde atılmalıdır. Bunun sebepi ise çim tohumun germine olabilmesi için bu aylardaki sıcaklık ortalamasının en optimum koşullarda olmasıdır. Aşırı sıcaklıklar çim tohumunun kavrulmasına, aşırı soğuklar ise çim tohumunun donmasına neden olacaktır.

Gübre

Piyasada artık bir çok ithal ve yerli gübre bulunmaktadır. Hepsinin de değişik özellikleri ve madde içeriği bulunmaktadır. Çim alanlar genel olarak mevsim başlarında gübrelenmelidir. Mesela kış başında çime yapılacak bir gübreleme çimin kış aylarında mukavemet kazanmasını sağlayacaktır. Çim canlı bir dokudur ve bir çok kimyasal maddeye ihtiyaç vardır.

Bunlar arasında Zn, Pb, Mo, N, Fe ve diğerleri bulunmaktadır. Çim özellikle büyümenin hızlandığı ilk bahar ve sonbahar aylarında bu maddelere ihtiyaç duyacak ve bunlardan birisin eksikliği durumunda bozulmalara uğrayacaktır. Onun için bu aylarda yaklaşık 20 günde bir bu elementleri içeren kompoze gübrelerle çim beslenmelidir. Piyasadaki bazı gübrelerin çözünmeleri daha uzun olduğundan bunlar daha seyrek kullanılabilir.

Bitkiler için ise gübreleme ağırlıklı olarak ilkbahar ve yaz aylarında yapılmalıdır. Bu aylarda bitkilere kompoze gübreler verilebileceği gibi, çiçekli bitkilere fosforol ve güllere CaNo3 verilebilir. Aynı şekilde piyasada belirli türler için özel gübrelerde satılmaktadır. ( Açelya, Orman Gülü, Koniferler için )

Budama 

Önlem almak tedaviden önce gelir; hastalıkların çoğu aşınmış bölgelerden içeriye açılan yaralardan oluşur. Bu çok kez bitkinin ölümüyle sonuçlanır. Kırılmış dallar, aşınmış ağaç gövdeleri iltihap kapmak için hazır bekler. Aynı biz insanlarda olduğu gibi açık bir yara zamanla kangrene dönüşür ve hasta ihmal sonucu ölür yada sakat kalır. Gözünüze çarpan bütün hasta dalları kısmın hemen üstündeki tomurcuk yanından çok ilerlemiş bir durumda ise gövdeyle birleştiği yerden kesin.

Kestiğiniz bölgeyi anında koruyucu macun, (ülkemizde aşı macunu denir) yoksa odun kömürü, hiç biri yoksa çamurla kapatın. Bir ağaç yada bodur ağacı yakından izlediğimizde en çok çiçek alan bölgenin dış dalların ucu olduğunu görürüz. Bunun nedeni bu bölgenin güneş ışığından daha fazla yararlanmasıdır. Güneş ışığından yararlanmayan sıkışık orta bölümde bir çok mantar hastalığı oluşabilir. Sağlıklı dış dallar yalnızca güzel çiçek vermekle kalmaz çelik almak için bitkinin hormon düzeyini en üst noktaya çıkarır; bu nedenle sağlıklı çelikler dış dallardan elde edilir.

Bir bitkinin taze saglam dallar edinmesiyle kocamış dalları kesebilir bu işlemlede söz konusu bitkiyi gençleştirebiliriz. Bahçelerinizin uzak kısmında tek başına bırakılmış ağaçlar dört bir yandan gelişir ve güzel bir görünüme sahiptir. Şu var ki yoğun bir guruplaşmada iyi şekillenmeleri gerekebilir. Bu durumda budama devreye girmelidir; bu durum daha çok çit amaçlı düzenlemelerde ortaya çıkar. Şekil verme işlemlerinde hemen sonuca gidileceği düşüncesi yanlıştır, bu işlem uzun sürede belli olur; ayrıca budama yanlış yapılmıssa sonuç düşünüldüğünden daha çok kötü sonuç verir.

Bir ağaç yada bodur ağaç dalları üzerinde beliren tomurcukları sayesinde büyür. Beslenmeleri dallarından gelen besi suyu (usare) sayesinde olur. Senellik budamanın dışında bütün kesme işleri dallardaki tomurcuklar göz önünde bulundurularak yapılır. Ciddi budama da besi suyu 2-3 tomurcuk arasında kalır, oysa hafif budamalarda bu oran 6-7 tomurcuk arasınadır. Bu nedenle ciddi budamalarda güçlü bir filiz çıkar diğerin de ise zayıf olur.

Alt Yapı Sistemleri

-Drenaj

-Pergola

-Gazebo

-Köprüler

-Köpek Kulubesi

-Çit Modelleri

-Saksılar

-Deck

-Çoçuk Evi

-Çocuk Oyun Grupları

-Aydınlatma Elemanları

-Bahçe Duvarı

-Sert Zemin Döşeme

-Bahçe Merdivenleri

-Süs Havuzu Ve Yüzme Havuzları

1- Drenaj

Peyzaj çalışmalarında,geçirgen olmayan yada geçirgenliği az olan yerlerde oluşan su birikintileri ve yüzey akışları bahçelerde hoş olmayan görüntülere ve peyzajın bozulmasına neden olmaktadır.

Bu durumda Drenaj sistemi alt yapı çalışmalarında önemli bir yer tutmaktadır.

Drenaj sistemleri:

Yüzey Drenajı Sistemleri

Toprak Altı Drenajı Sistemleri

2- Sulama

Tüm canlılar gibi bitkilerinde büyük çoğunluğu sudan oluşmuştur. Bazılarının hücrelerinde %90 oranında su vardır.

Bitkiler ışık ve suyla büyür. özellikle büyüme aşamasındaki bitkilerin daha çok su gereksinimi vardır.

Bahçenizi kurarken en önemli ayrıntılardan biride iyi bir sulama sistemi kurmaktır.

Sulama sistemleri; ilkel metotlardan başlayarak teknolojik aşamalardan geçmiş ve yeni ve modern uygulamalara ulaşmıştır.Bu gelişim süresinde sulama sistemleri de değişmiştir

Yüzeysel sulama (Salma,Tava,Karık,Delikli Boru)

Toprak Altı (Subirrigation) Sulama

Damlama Sulama

Yağmurlama Sulama

Otomatik Sulama

Otomatik sulama çok yeni bir sistem olduğundan bahçıvanlar tarafından henüz tanınmıyor. Oysa başta biraz pahalıya gelecek bu sistem zaman içinde hem paradan hem zamandan büyük tasarruf sağlayacaktır.

Bir tatile çıktığınızda yada sorunlu olarak bir süre için teras yada bahçenizden uzak kaldığınız zaman dönüşte solmuş çiçekler, yada sararmış çimler görmek istemiyorsanız otomatik sulama sizin için ideal. bu yöntem uzman kişilerce bahçenin kuruluşu sırasında yapılırsa çok kolaylık sağlar.

3- Süs Havuzu Ve Yüzme Havuzları

Kimi zaman sembolik kimi zaman işlevsel kimi zamanda dekoratif amaçla kullanılan su tasarımların vazgeçilmez unsuru olmayı sürdürüyor.Çok farklı biçimlerde ve çizgilerde yansıtılan su tek başına bile bahçenize farklı bir soluk katabilir.

Behçeye yüzme havuzu, dekoratif süs havuzu, bahçe göleti ve şelaleler yapılabilir.

4- Bahçe Duvarları Yada Bölmeleri

Duvarlar düz bir alanda hareket yaratmak için ideal göz aldatma üniteleridir. Eğik bir alanda da toprağın kaymasını engellediği gibi bitkilerinde yayılmasını sağlar. Bahçe duvarı oluşturmak bir uzmanın işidir.

Köylerimizde sıkca gördüğümüz arasına sıva koymadan yapılmış olan adına ”kuru duvar” denen taş duvar tipi görünüşü çok güzel ama dış etkenlere karşı savunmasızdır.

Bu malzemelerin seçiminde; bulunduğunuz yöre ve evinizin tipi çok önemlidir (kent evi, köy evi, vs). taş, tuğla, ahşap, örgü teller, beton sütünlar gibi.

5- Bahçe Merdivenleri

Özellikle eğimli bahçelerde merdivenler işlevlerinin yanı sıraher iki yada ekilecek bitki türleriyle bahçeye özel bir zenginlik katar. Bir bahçenin eğimi %10’u geçiyorsa merdiven yapmak gereklidir.

Bir bahçe merdiveni gizli olmalı, göze batmamalı bitkilerle kaynaşmalıdır. Dik bir alanda merdivenlerin uzunlamasına inmesine gerek yok, tam tersi kıvrılarak inmesi araziyi hem geniş gösterir hemde ona yumuşak bir eğim kazandırır.

Merdivenler çok basit malzemelerden kaba taşlar, inşaat artıkları kalaslar, yada destekle tutturulmuş mıcırlardan veya değişik taş çeşitlerinden yapılabilir. Kullanılacak malzemeden çok merdivenin oranları çok önemlidir, yüksek basamaklar çok yorucu olabilir.

Merdiven şekli ve malzemede aynı duvar konusunda olduğu gibi yöre, evin biçimi ve malzeme göz önünde bulundurulur.

6- Bahçe Çitleri

Bir bahçenin en önemli unsuru olan çitlere nedense fazla önem vermeyiz. Oysa bahçenin genel estetiğinde önemli bir yer kaplar. Çitlerde diğer bahçe üniteleri gibi bulundukları bölge, bahçenin genel yapısı ve içinde bulunan ev yada evlerle uyum oluşturmalı.

Küçük bahçelere çözüm getirmek daha kolaydır. Büyük evlere gelince ev sahibinin ekonomik gücüyle doğru orantılı olarak çitleri oluşturmak olası. Ayrıca rüzgar kesici niteliği olan ağaçlar bitki çitleri yada sarmaşıklar kaba ama, emniyetli çitleri kısa bir süre sonra kaplayabilir.

Çitlerin yükseklikleride çok önemlidir. Küçük bahçelerde çok yüksek çitler kısa bir süre sonra içinde oturanları boğar.

7- Bahçe Aydınlatması

Bahçe’nin geceside var. Eve ulaşma, yaz geceleri bahçede oturma, kış geceleri pencereden dışarıyı izlemek istediğimizde bazı bölümlerin aydınlatılması için doğru bir aydınlatma bahçenin kuruluş aşamasında gerçekleşmelidir.

Çok fazla ışıklandırma bahçeyi futbol alanına benzetir, az aydınlatmada bahçeden yararlanmayı azaltır. Ggeçitler, merdivenlerin başlama ve bitme noktaları önemli ışıklandırma noktalarıdır.

Örneğin merdivenlerin tümünün aydınlatılması yerine bir kaç basamakda bir aydınlatma yeterlidir. Gizli aydınlatma hem işlevsel, hemde estetik olacaktır. Bahçenizde bulunan kimi ağaçların gizli aydınlatılması da geceleri bahçeye güzel bir görünüm verebilir.

Bahçe Bakımı

Bir peyzaj tasarımının başarısı pek çok parametrenin yanı sıra mevsimlik bakımla yakından ilişkilidir.Bahçelerimizin ve çevremizin amaçlanan işlev ve görünüme kavuşturulması,düzenlenmiş yeşil alanların bu amaçlarına ulaşabilmesi için bakımlarının sürekli olarak yapılması, aksatılmadan yürütülmesi gerekli olacaktır.

Bahçe Bakım Programları

Bitkilerin alt topraklarının çapalanması

Çim alanların bakım işlemleri

Periyodik gübreleme

Yabani ot kontrolü

Şekillendirme

Çiçeklendirme ve gençleştirme amaçlı budama

Hastalık ve zararlılara karşı ilaçlama

Bozulan yerlerin onarılarak özgün şekline dönüştürülmesi

Düzenlenmiş yeşil alanların temiz, düzenli ve bakımlı tutulması için gerekli görülen diğer işler..

Bir cevap yazın